News Photo
Men's Swimming - Tue, Feb. 28, 2012

With 49 athletes qualified, the Oklahoma Baptist University swimming and diving teams have the depth issue conquered for this week's NAIA National Championship at OCCC, but health is a different issue.

 

The 49 entrants are 13 more than the next-best represented school in the field.

 

The Bison and Lady Bison must overcome broken bones, meningitis and lesser illness and injuries to place as highly as their ranking would suggest. The OBU men are ranked second and the Lady Bison are third in the coaches' poll.

 

OBU is well-represented in diving with the top scorers in the nation coming into the meet. Dennis Noyles is ranked No. 1 in both one- and three-meter. Victoria Svetgoff is ranked No. 1 in women's three-meter and second behind OBU's Tara DeWall in one-meter.

 

While with the setbacks, OBU is not the favorite in any of the swimming events, they are expected to have multiple scorers in several. Swimming scores the top 16 places in each event.

 

The action begins Wednesday at 11 a.m. with 3-meter diving preliminaries and finals.

 

OBU Schedule

Wednesday (Prelims and Finals)

Women's 3-Meter Diving (Victoria Svetgoff, Tara DeWall, Rachel Schneider, Michaela Patterson)

Men's 3-Meter Diving (Dennis Noyles, Jarod Haynes, Daniel Robbins)

 

Thursday (Prelims staring at 10 a.m., Finals at 6 p.m.)

Women's 200 Medley Relay (Jessica Bragason, Kerryn Mullin, Laura Galarza, Jade Young)

Men's 200 Medley Relay (Nick Carter, Daniel Ramirez, Greg penny, Daniel Marsden)

Women's 500 Freestyle (Nicole Wilson, Holly Trumble, Alice Oggionni, Lauren Spray)

Men's 500 Freestyle (Javier Sossa, Andrew Nelson, Max Abreu, Tom Bullock, Alvaro Brice)

Women's 200 IM (Wilson, Mullin, Spray)

Men's 200 IM (Abreu, Nick Schuttinger, Gilles Cantrelle, Marsden)

Women's 50 Freestyle (Emma Forbes-Milne, Galarza, Michelle Glass, Grace Peters)

Men's 50 Freestyle (Mateo Maciuniak, Logan Lassley, Ivan Maciuniak, Jacob Phillips, A.J. Barbar, Schittnger, Ramirez, Garland Sullivan, Robbins, Brice, Ryan McElhaney)

Women's 800 Freestyle Relay (Galarza, Bragason, Oggionni, Wilson)

Men's 800 Freestyle Relay (Sossa, Abreu, Brice, Carter)

Women's 1-meter diving (DeWall, Svetgoff, Schneider, Patterson, Kaitlin Slothower)

Men's 1-meter diving (Noyles, Haynes, Robbins)

 

Friday (Prelims at 10, Finals at 6)

Women's 200 Freestyle Relay (Galarza, Forbes-Milne, Braggason, Oggionni)

Men's 200 Freestyle Relay (M. Maciuniak, I. Maciuniak, Sossa, Schuttinger)

Women's 400 IM (Wilson, Trumble)

Men's 400 IM (Abreu, Cantrelle, Bullock, Cameron Abe)

Women's 100 Butterfly (Galarza, Bragason, Young, Glass)

Men's 100 Butterfly (Schuttinger, Ramirez, I. Maciuniak, Sullivan, Barbar)

Women's 200 Freestyle (Wilson, Galarza, Oggionni, Bragason, Trumble, Spray, Glass)

Men's 200 Freestyle (Carter, Sossa, Brice, Abreu, Corey Day, Nelson, Bullock, Phillips)

Women's 100 Breaststroke (Mullin, Galarza, Lizzy Dewitt, Forbes-Milne)

Men's 100 Breaststroke (Marsden, Penny, Cantrelle, Abe)

Women's 100 Backstroke (Bragason, Wilson, Forbes-Milne)

Men's 100 Backstroke (Carter, Ramirez, Robbins, M.Maciuniak, Day, Lassley, Phillips)

Women's 400 Medley Relay (Bragason, Mullin, Galarza, Glass)

Men's 400 Medley Relay (Carter, Ramirez, Marsden, Penny).

 

Saturday (Prelims at 10, Finals at 6)

Women's 200 Backstroke (Wilson, Bragason)

Men's 200 Backstroke (Carter, Ramirez, Nelson, Bullock, Robbins, Day)

Women's 100 Freestyle (Galarza, Bragason, Forbes-Milne, Glass, Peters)

Men's 100 Freestyle (Sossa, I.Maciuniak, M. Maciuniak, Schuttinger, Ramirez, Phillps, Lassley, Barbar, Sullivan)

Women's 200 Breaststroke (Mullin, Dewitt)

Men's 200 Breaststroke (Marsden, Abe, Cantrelle, Penny)

Women's 200 Butterfly (Glass, Spray, Young)

Men's 200 Butterfly (Abreu, Carter, Bullock, Brice, Sullivan)

Women's 400 Freestyle Relay (Bragason, Forbes-Milne, Galarza, Glass)

Men's 400 Freestyle Relay (Ramirez, Lassley, I. Maciuniak, M. Maciuniak)

Women's 1650 Freestyle (Trumble, Oggionni)

Men's 1650 Freestyle (Nelson, Bullock)