News Photo
Track - Thu, Mar. 1, 2012
Oklahoma Baptist sent five of its six relay teams forward in the first day of the NAIA National Indoor Track and Field Championships in Geneva, Ohio, Thursday.


 

The Lady Bison moved all three relays on to the finals.

 

The women's 4x400 relay moved on with the third-best time at 3:51.42. The 4x800 relay had the second-best time at 9:09.41.

 

The Lady Bison Distance Medley Relay qualified from sixth at 12:16.66.

 

The Bison had the best time in the distance medley relay, sending the men's team through with a 9:56.52. The 4x400 relay team also advanced at 3:13.39, the second-best time.

 

OBU's 4x800 relay missed the cut by one spot after finishing ninth in trials at 7:45.77.

 

Cordell Baker advanced in the 5000 at 14:52.11, which was the fourth best time of the day.

 

In the men's heptathlon, Caleb Neal is sixth at 2757 and Kameron Conely eighth at 2726 after the first day.

 

Friday

10 a.m. - Men's Heptathlon FINAL (Kameron Conely, Caleb Neal)

1 p.m. - Women's 60 Hurdles Trials (Cherish Hays, Aspen Marical)

1:20 p.m. - Men's 60 Meter Hurdles Trials (Henry Caster, Airick Johnson)

1:35 p.m. - Women's 60 Meters Trials (Jura Levy)

2:20 p.m. - Men's Mile Semis (Adam Godwin)

2:35 p.m. - Women's 60 Hurdles Semis (Cherish Hays, Aspen Marical)

2:40 p.m. - Men's 60 Meter Hurdles Semis (Henry Caster, Airick Johnson)

2:55 p.m. - Women's 400 Meters Semis (Verone Chambers, Stacy Warrior)

3:10 p.m. - Men's 400 Meters Semis (Seagram Kern)

3:25 p.m. - Women's 600 Meters Semis (Shondia Drew, Nikita Tracey)

3:30 p.m. - Women's Pole Vault FINAL (Erinn Shaughnessey, Evan Shimanek)

3:40 p.m. - Men's 600 Meters Semis (Roman Gray, Travis Hinton)

3:55 p.m. - Women's 60 Meters Semis (Jura Levy)

4:15 p.m. - Women's 800 Meters Semis (Hannah Helker)

5 p.m. - Men's 1000 Meters Semis (Jory Custar)

6:05 p.m. - Women's 200 Meters Semis (Verone Chambers, Uniqua Cooper, Jura Levy, Stacy Warrior)

6:45 p.m. - 5:30 p.m. - Women's 4x800 Relay FINAL (Shondia Drew, Hannah Helker, Halie Herbert, Nikita Tracey, Jade Troxell)

 

Saturday

1:15 p.m. - Men's Pole Vault FINAL (Blaine Bassler, Juan Gonzales, Jeff Lewis, Andy Peffer)

1:30 p.m. - Women's High Jump FINAL (Kenney Meigs)

12:35 p.m. - Men's Mile FINAL (Adam Godwin)

12:45 p.m. - Women's 60 Hurdles FINAL (Cherish Hays, Aspen Marical)

12:50 p.m. - 60 Meter Hurdles FINAL (Henry Caster, Airick Johnson)

12:55 p.m. - Women's 400 Meters FINAL (Verone Chambers, Stacy Warrior 1 p.m. - Men's 400 Meters FINAL (Seagram Kern)

1:05 p.m. - Women's 600 Meters FINAL (Shondia Drew, Nikita Tracey)

1:10 p.m. - Men's 600 Meters FINAL (Roman Gray, Travis Hinton)

1:20 p.m. - Women's 60 Meters FINAL (Jura Levy)

1:30 p.m. - Women's 800 Meters FINAL (Hannah Helker)

1:55 p.m. - Men's 1000 Meters FINAL (Jory Custar)

2:35 p.m. - Women's 200 Meters FINAL (Verone Chambers, Uniqua Cooper, Jura Levy, Stacy Warrior)

3:10 p.m. - Men's 5000 Meters FINAL (Cordell Baker)

3:30 p.m. - Women's Distance Medley Relay FINAL (Ashton Adams, Halie Herbert, Taylor Painter, Allie Preston, Alyxandrah Ruhde, Carley Sell)

3:50 p.m. - Men's Distance Medley Relay FINAL (Ryan Brooks, Henry Caster, Dustin Crow, Jory Custar, Justin Frye, Adam Godwin)

4:05 p.m. - Women's 4x400 Relay FINAL (Verone Chambers, Shondia Drew, Jura Levy, Aspen Marical, Taylor Moore, Nikita Tracey, Stacy Warrior)

4:15 p.m. - Men's 4x400 Relay Trials (Travis Bish, Justin Frye, Roman Gray, Ross Harlan, Travis Hinton, Seagram Kern)